״הורות ברוח הזמן״ - סדנת הורים ברוח האנתרופוסופיה

חניכה הורית כדרך התפתחותית - הן עבור ההורה כאדם, והן עבור הילד

  הדרכות הורים ברוח האנתרופוסופיה

הדרכות הורים פרטניות וקבוצתיות

הילדים שלנו מבקשים הכוונה הורית מודעת, מאוזנת, אחראית, בוגרת.
הם מחקים אותנו, עד אחרון הנימים הפיזיים שלנו, ועד אחרון הדפוסים שלנו.

לכן החשיבות העיקרית בהורות כיום קשורה קשר הדוק לנכונות ההורה לחניכה עצמית שלו/ה.
 

לאורך השנים מצאתי כי הידע האנתרופוסופי שמביא ר׳ שטיינר גם בנושא זה הינו בעל-ערך שלא יסולא בפז, והוא מבוסס על אמיתות עמוקות של התפתחות האדם. 

הדרכות ההורים שאני עורכת הן פרי של שנים רבות של ניסיון ממשי, של למידת ידע-התפתחותי ושל התבוננות​, והן מתבססות על העקרונות הללו:

 

 • הילד מהווה את הבסיס לתקווה לעתיד, ומודעות ההורה תתמוך בגדילתו.
   

 • הקשר הורה-ילד הוא אחד הקשרים המשמעותיים בחייו של אדם.
   

 • קשר זה אינו יכול עוד להתבסס על ידע הבא מן העבר, אלא יש להבין את המהות של קשר זה על פי רוח הזמן, להכיר את תודעת הילד לעומת זו של המבוגר, ועוד.
   

 • ההדרכות מתוות דרך לחיזוק הקשר, לשם מצע בטוח ובריא עבור גדילתו של הילד, בתמיכתו האוהבת והבוגרת של ההורה.

 

 

במפגשים נשוחח, נלמד ונתרגל יחד. ובין היתר בשאלות האלו:
 

 • המבט של הילד מכוון אל המבוגר המורה והמדריך אותו - לפיכך, כיצד להבין ולחזק את האחריות שלנו כלפי ילדינו?

 • מה משמעות גיל ה״לא - לא״ בהסתכלות האנתרופוסופית?

 • כיצד להתמודד עמו בחיוביות?

 • מה המשמעות של ״גבולות״ בריאים ומה מתגבש בילד באמצעותם?

 • איך להתמודד עם רגשות קשים שעולים בנו במפגש עם הילד (כעס, אכזבה, ועוד)?

 • מה משמעות כוחות הרצון בשבע השנים הראשונות?

 • מהם העקרונות המנחים בשבע השנים הראשונות בהתפתחותו הכוללת של הילד?

 • ועוד

 משובים של משתתפי הסדנאות

"הסדנה היתה מצויינת מבחינתי ולא רק בשל התכנים אלא הרבה גם בזכות הקבוצה עצמה. היה נפלא להיפגש עם בנות/אמהות ולשמוע כל אחת ואחת מהן וממש לקבל מכל אחת משהו.. אז עצם החברותא והשיחות הפתוחות והכנות היה מדהים בעיניי. ..מבחינת התכנים, למדתי הרבה ובעיקר את הגישה והכיוון הכללי וזה מה שחשוב"

"אני מרגישה את החוסר של הסדנה בחיי בצורה מאד ברורה... ממש עולה בי המחשבה על ליווי ארוך טווח... כי הנוכחות של המפגשים בחיי מוסיפה כל כך הרבה טוב, שמורגש בכל תחום... אני מרגישה את הכל בעבודה, את כולי בעבודה, כאילו יש איזו תנועה בריאה שמתרחשת בתוכי... ואני שמה לב שגם בין סדנה לסדנה שקיימת הרגשתי בחוסר הזה מאד בולט... המפגשים פשוט מולידים כאילו איזו מחוייבות... ואיזה ריכוז אחר...״

"יפעת, מה שהיה לי מעניין במיוחד היו שלושת המפגשים האחרונים, שהיו מאד חווייתיים, מעין טיפול קבוצתי בעבודה משותפת, זה חזק ומדבר אליי מאד. מרגיש כמו עבודה, אפילו רק להקשיב. במפגשים הראשונים, היותר תאורטיים נתרמתי מאוד שוב. אני אוהבת ומעריכה את היכולת שלך לזרום עם מה שחי באותו הרגע. כמות הדברים שאמרנו שעוד נגיע אליהם שווה עוד סדנא לפחות"
 

״בעלי ואני הגענו לקורס עם ספקות ותהיות: לא הכרנו את השיטה האנטרופוסופית, ולא ידענו עליה רבות. אך בפועל הקורס היה נפלא. לצד ידע תאורטי של התפיסה המעניינת הזו, ניתנו המון טיפים פרקטיים, שביישומם החיים בבית, עם שני הקטנטנים, הרבה יותר נעימים. בנוסף גם ניתן המון חומר למחשבה ומעין מראה/שיקוף של החולשות שלנו כהורים וכיצד ניתן לצמוח ולהשתפר. חוצמזה - יפעת ונילי נהדרות ומרתקות. צוות נפלא. ממליצה בחום!!! תודה מקרב לב, איילה.״